Úvodní strana
Vyhledávač

Čtenářský deník
Maturitní otázky
Studijní materiály

Anglický jazyk
Biologie
Český jazyk
Dějepis
Fyzika
Hudební výchova
Chemie
Literatura
Matematika
Německý jazyk
Psychologie
Výpočetní technika
Výtvarná výchova
Zeměpis
ZSV

Proč se učit?

Nejprve je dobré uvědomit si, že se neučíte pro učitele ani pro rodiče, ale pro sebe. Abyste vy získali vzdělání a udělali maturitu. Když se teď nevyfláknete na školu, budete se učit a uděláte maturitu, budete z toho těžit celý život. To už jsou ale otázky trochu filozofické, pojďme se podívat na to, jak dosáhnout lepších studijních výsledků!

Jak se připravit na učení?
Předně musíte mít z čeho se učit, ať už z nějakých přehledných zápisků (k tomu slouží jiné rubriky na našich stránkách) nebo z nějaké knihy, učebnice. Dobré zápisky=poznámky logicky seřazené s vyznačenými důležitými body. Ze špatných a nesrozumitelných zápisků se špatně učí. Dále musíte mít na učení klid. Doporučuji vypnout veškerou muziku (ale to je názor spíše subjektivní). Najděte si prostě místo, kde vás nebude nikdo a nic rozptylovat. Velice důležité je udělat si na učení čas, nenechávat to na poslední chvíli a správně si látku rozvrhnout. Víte-li například, že v úterý píšete písemku a v pondělí nemáte čas, učte se už v neděli.

Samotné učení
Pořadí zvolených předmětů by mělo být takové, aby za sebou následovaly předměty co nejméně příbuzné (špatně: angličtina, čeština, němčina; správně: fyzika, dějepis, chemie). Mezi učením si dělejte přestávky. Když cítíte, že už se nedokážete soustředit, udělejte si pauzu. Ideální je učit se 20-30 minut a pak si dát 5-10 minut oddych. Při přestávce "vypněte" a dělejte věci co nejméně související s učením se (běžte se třeba projít, umyjte nádobí :-) ...). Pak se k látce vraťte a znovu se intenzivně učte. Pro správnou funkci mozku je důležitý přísun kyslíku, tak si hodně větrejte. Nezapomínejte taky na dostatečný přísun tekutin (voda, čaje, o alkoholu radši ani neuvažujte ... :-)

Co si pamatuji?
Nejlépe si pamatujete věci, které vás zajímají. Snadněji si zapamatujete něco, co si můžete odvozovat od věcí, které už znáte. Fungují také informace šokující, zvláštní, neobvyklé(těžko si budete pamatovat, že ten a ten vymyslel to a to, ale zapamatujete si, že měl osm dětí :-). Dále platí, že nejvíce si člověk zapamatuje informace ze začátku a konce učení (nejhůře se tedy pamatuje prostředek). Každý učící se si pamatuje trochu jinak, musíte si proto najít vhodnou metodu pro zapamatování. Někdo si látku čte, některý si ji přeříkává, jiný si ji píše, další si přitom musí chodit ...

Jak být před zkouškou v pohodě?
Základem je dobře se naučit. Ne vždy se dá ale všechno stihnout, proto je tady pár rad. Nenervujte se. Snažte se vystupovat sebejistě, nedávejte na sobě nervozitu znát. Nedejte se rozházet nemístnými poznámkami. Když něco nevíte, nemluvte o tom. Při písemce přeskakujte otázky, na něž neznáte odpověď (dovoluje-li vám to charakter testu) a nakonec se k nevyřešeným bodům vraťte.

- Rychlik -

-------------------------
Začátek a filozofie projektu Lukáš Hrubý - luk.hruby@gmail.com, kód a redesign Ondřej Hornig - hornig@gmail.com.
Zbytek zbyl na členy redakce. I jim díky!

Mapa webu || © 2003 - 2022 || Kvalitní nářadí skladem najdete v Nářadí Hornig!

...jdi nahoru...